Współczesny skarb alchemików, czyli w poszukiwaniu półfabrykatu doskonałego, który mógłby zastąpić kamień filozoficzny

Posted on 05/10/2018 7:14am

Dawni magowie, zwani również alchemikami, skupiali się w swoich badaniach naukowych nad jednym głównym wątkiem. Mianowicie, ich ogromnym marzeniem było odkrycie tzw. kamienia filozoficznego. Ta baśniowa substancja, znana też pod nazwą tynktura, posiadała fascynującą ludzi moc: zamieniała metale w złoto. I chociaż że takie poszukiwania nie powiodły się, to do dzisiaj w literaturze i sztuce daje się dostrzec echa tych jakże usilnie prowadzonych prac badawczych.

- drukarki i usługi 3d]
Można byłoby zaryzykować stwierdzenie, że pokłosiem tych średniowiecznych wysiłków stają się dzisiejsze badania nad idealnym materiałem. Razem z rozwojem technicznym wzrasta zapotrzebowanie na surowce, które nie zmieniają jakiegokolwiek pierwiastka w drogocenny kruszec, ale pełnią rolę czysto utylitarną. Spróbujmy więc scharakteryzować taki idealny materiał.

Wydaje się, że zapewnienie sobie kolosalnych dochodów wcale nie zależy od liczby sztabek złota zdeponowanych w prywatnym sejfie. Na potwierdzenie przytoczmy jeden fakt: Bill Gates jest teraz najbogatszym człowiekiem na kuli ziemskiej, a swoje bogactwo zawdzięcza wynalezieniu systemu operacyjnego, którego używają biliony mieszkańców różnych krajów. Tajemnicą tak ogromnego powodzenia bywa zatem pomysł, który spodobał się ogółowi społeczeństwa, a dodatkowo okazał się niezwykle praktycznym. A wracając do tematu, ciągle słyszymy o odkryciu materiałów, które cechują się niesamowitymi właściwościami. A dodatkowo istnieje mnóstwo prawie doskonałych prefabrykatów (np. materiał peek), lecz o ich istnieniu wie jedynie garstka inżynierów - zobacz oferta na (szczegółyo tym - http://www.lamalama.pl/dzianiny.html) materiał (zobacz producent wełny parzonej lana cotta) peek.Maszyna produkcyjna
Author: halfrain
Source: http://www.flickr.com
Doskonały surowiec to taki, który wykazuje się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie mieszanek chemicznych. Musi być rzecz oczywista solidny, a jednocześnie plastyczny, gdyż wtedy łatwo będzie uformować z niego pożądane kształty. Do tej listy należałoby jeszcze dopisać szereg parametrów, które są znane chyba jedynie specjalistom z zakresu wytrzymałości materiałów. Do rzeczonych własności na pewno wliczymy stabilność wymiarową albo współczynnik tarcia. Te parametry szarym obywatelom zupełnie nic nie powiedzą, lecz osobom znającym się na nowoczesnych technologiach, to jak najbardziej. Dokładne informacje na temat danego materiału pozostają bardzo ważne - zweryfikowanie parametrów pozwoli dobrać odpowiedni rodzaj prefabrykatu. I tak np. materiał peek można użyć w procesie wytwarzania kół zębatych - sprawdź stronę .

Tags: materiał, prefabrykaty, produkcja, surowce, tworzywa