Znaczenie stanu opon na bezpieczną jazdę, dlaczego należy zmieniać opony na zimę.

Posted on 09/03/2020 7:43am

Bezpieczeństwo samochodu zależy od licznych czynników. Koniecznie powinien on mieć sprawne hamulce, komplet świateł i opony w dobrym stanie. W ich przypadku najważniejsze są dwie sprawy, czyli kontrolowanie wysokości bieżnika oraz zakładanie opon sezonowych na lato i zimę. W kwestii bieżnika przepisy dokładnie precyzują, jaka musi być jego minimalna wysokość.

Opony
Author: Automobile Italia
Source: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach występują odpowiednie oznaczenia które informują, jeżeli bieżnik jest już w stanie krytycznym. Wielu kierowców lekceważy sobie trochę zmienianie opon z tej przyczyny, a tymczasem będzie to miało bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczną jazdę.

O ile na suchej nawierzchni może to nie będzie miało aż tak dużego znaczenia, to w przypadku, gdy będą opady samochód może łatwo wpaść w poślizg.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam do tej strony (https://trzysosny.eu/), gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu sporo zajmujących Cię tematów, które są tam opisane.

I w najlepszym razie może się on skończyć odrobiną strachu albo niedużą stłuczką, lecz niekiedy poważniejszym wypadkiem. Poza tym za jeżdżenie ze zbyt małym bieżnikiem grozi mandat, więc raczej chyba lepiej będzie unikać tego typu sytuacji.Bardzo istotne dla kwestii bezpieczeństwa jest także montowanie odpowiednich opon na daną porę roku. O ile jeżdżenie w lecie na zimówkach zakończyć się może co najwyżej ich szybkim zniszczeniem i kupnem nowego kompletu, to już przeciwnie nie należy robić. Opony letnie są zrobione z twardej gumy, jaka będzie sobie dobrze radziła w wysokich temperaturach. Lecz jej minusem jest to, że w czasie mrozu staje się twarda i sztywna, zupełnie tracąc właściwości jezdne.
Bardzo wydłuża się droga hamowania, co jest niezwykle niebezpieczne szczególnie w zimowych warunkach, gdy na drogach jest mokro i ślisko. Opony zimowe posiadają zupełnie odmienną mieszankę, oprócz gumy są też w nich dodatki, dzięki którym nawet przy dużym mrozie opona nie sztywnieje.

Zupełnie inny jest też bieżnik, opony na zimę posiadają specjalne nacięcia nazywane też lamelkami, dzięki którym pojazd będzie sobie znacznie lepiej radził na nawierzchni ze śniegiem. Warto pamiętać o regularnej wymianie opon, bo od tego zależy przecież nasze bezpieczeństwo na ulicach.

Tags: bezpieczeństwo, mandat, bieżnik, zakupem