W jaki sposób zaoszczędzić na emeryturę

Posted on 21/06/2018 5:17pm

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę możemy zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, ponieważ przyszli emeryci przypuszczalnie otrzymają emeryturę w wysokości 50 – 45% swojej końcowej pensji. Istnieją rozmaite sposoby na gromadzenie środków pieniężnych, jakie umożliwiają zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Author: Barta IV
Source: http://www.flickr.com
Dostępne formy inwestowania pieniędzy na dostatnią przyszłość to m.in.: trzymanie funduszy lokacie bankowej, plany systematycznego oszczędzania, programy inwestycyjne, kupno obligacji. Osoby zainteresowane korzystaniem z opcji dobrowolnego gromadzenia oszczędności, z których pożytki będą czerpać za parędziesiąt lat, mają rzeczywiście wielkie spektrum możliwości wyboru firmy, jaka będzie w ich imieniu inwestowała.

Dwie najpopularniejsze możliwości to plany metodycznego oszczędzania, tzw. PSO oraz programy ubezpieczeniowo-inwestycyjne, współtworzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe a także towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Dajmy na to, iż co miesiąc regularne odkładamy pewną kwotę, dla przykładu sto zł. W jaki sposób będą inwestowane nasze fundusze? W ramach PSO całość wpłacanych środków jest inwestowana w wyselekcjonowaną przez klientów taktykę. Częstokroć przy zakładaniu rachunku rejestrowego przez internet jesteśmy zwolnieni z zapłaty manipulacyjnej za kupno jednostek (np. w PKO TFI), ewentualnym wypracowanym przychodem podzielimy się przy zbywaniu jednostek – wtedy zapłacimy podatek od zysków kapitałowych.


Możliwym jest przenoszenie środków między poszczególnymi subfunduszami. Trzeba wyłącznie mieć na uwadze, iż przenosząc się pomiędzy subfunduszami, każdorazowo dzielimy się z fiskusem zarobionymi dotychczas przychodami. Plan inwestycyjno-ubezpieczeniowy. W ramach programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego od daty zawarcia umowy zyskujemy asekurację ubezpieczeniowa naszego życia i ewentualnych umów ponadplanowych, to znaczy np. poważnego zachorowania, inwalidztwa itp.

Zarazem znakomita część naszej składki będzie ewidencjonowana na rachunku inwestycyjnym, a więc będzie przechowywana na naszym indywidualnym koncie oszczędnościowym. Inwestor może wybrać parę typów sposobów inwestowania, począwszy od w wyższym stopniu ryzykownych jednak zyskowniejszych inwestycji w akcje, po bardziej pewne jednak mniej dochodowe obligacje państwowe.

Tags: inwestycja, umowa, firma, emerytura, PSO