W jaki sposób wybrać dobry zawód?

Posted on 29/11/2022 8:21am

Dobór zawodu jest niezwykle ważką decyzją. Często decyduje on o całym życiu człowieka. Zły wybór - rozbieżny z predyspozycjami lub zainteresowaniami bądź w specjalności nasyconej - może spowodować kłopoty z zatrudnieniem a co za tym idzie poczucie porażki. Podczas wyboru warto poszukać informacji które zawody będą poszukiwane za 5-6 lat? Tyle bowiem trwa mniej więcej wykształcenie pracownika.


programista
Author: Matthew Ragan
Source: http://www.flickr.com
Podobne informacje możemy znaleźć w internecie w serwisach gospodarczych oraz agencjach zatrudnienia. Szczególną uwagę warto jest zwrócić na te ostanie, gdyż zwykle agencje pracy dysponują najświeższymi danymi. Można też próbować posiłkować się publikowanymi co pewien czas w czasopismach rankingami zarobków. Należy być jednakże dość ostrożnym bowiem w podobnych rankingach znaczenie mają również oczekiwania aspirantów, jakie mogą być nie adekwatne do rzeczywistości.

Interesujesz się owym działem? Czytaj zatem dalej przyczepki samochodowe zabudowane o tym punkcie w kolejnym wpisie, który dla Ciebie stworzyliśmy. Mamy nadzieję, że Ci się podoba.

Dobrym przykładem są tu młodzi programiści. Dobrą kadrę możesz znaleźć .


Branża IT rozwija się bardzo szybko, w związku z czym za rynkiem pracy nie nadążają uczelnie. Ofert zatrudnienia w tym sektorze jest tak bardzo dużo, iż to młodzi programiści dyktują warunki, nieraz jeszcze podczas studiów otrzymują posady na ogromnie dobrych warunkach. Deficyt tego typu pracobiorców na chwilę obecną to około 20-30 %. Tak znaczne zapotrzebowanie może spowodować „wyścig wynagrodzeń” i wzmóc oczekiwania ekonomiczne. Takie właśnie zjawisko może utrudniać podjęcie postanowień o doborze kariery, gdybyśmy się skupili wyłącznie na oczekiwaniach nie wziąwszy pod uwagę rzeczywistych możliwościach.


programista
Author: Berliner.Gazette
Source: http://www.flickr.com
Programiści jednakże jak się przewiduje będą potrzebni i na pewno w przyszłości poszukiwani. Jeżeli zaś chodzi o młodych ludzi, ”balonik płacowy” za jakiś czas ulegnie obniżeniu do rozsądnego poziomu. Jeśli więc obecny uczeń liceum rozsądnie podejdzie do swych przyszłych oczekiwań płacowych z pewnością znajdzie po studiach dobrą pracę. Programiści na rynku zatrudnienia mają także tą przewagę, że mają możność swą profesję wykonywać w on-line co może być atrakcyjne i dla chlebodawcy i dla pracownika, gdyż z jednej strony eliminuje konieczność utrzymywania kolejnego oddziału firmy co obniża koszty działania, a z drugiej strony daje pracobiorcy większą swobodę, (chociaż zarazem wymaga od niego sporej samodyscypliny).

Tags: informacje, Agencje, dane, zawód, oczekiwania, Programiści, fach, sektor