W jaki sposób przeczekać, gdy za oknem panują upały, czyli parę słów o domowej klimatyzacji.

Posted on 29/08/2018 12:13pm

W czasie wysokich temperatur ciężko jest wytrzymać nawet w cieniu. Jeśli temperatura na zewnątrz długo utrzymuje się powyżej 30 stopni, to nawet przebywanie w domu jest ciężkie do wytrzymania. Zimne napoje, lody lub wentylatory bywają wtedy zbawienne. Możemy jednak zamienić nasze mieszkanie w chłodne i komfortowe miejsce. Wystarczy do tego jedynie porządny klimatyzator domowy. Jak to działa i jaki sprzęt wybrać?


KLIMA-TOP
Klimatyzator działa identycznie jak lodówka. W parowniku to znaczy odpowiedniku zamrażalnika następuje schłodzenie otaczającego powietrza, a pobrane przez czynnik chłodniczy ciepło wędruje do skraplacza, w którym oddawane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka oraz wentylatory, które powiększają przepływanie powietrza wokół skraplacza i parownika. Efektem działania klimatyzatora jest również osuszanie powietrza. Inną funkcją klimatyzatora jest też oczyszczanie powietrza, gdyż w każdym urządzeniu takiego typu znajduje się filtr powietrza. Za sprawą zastosowania specjalnych filtrów można oczyścić powietrze nie tylko z wszelkich pyłów, ale też zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Jest to istotne dla alergików. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń. Możemy wyróżnić klimatyzatory przenośne albo stacjonarne, a również monoblokowe i typu split. klimatyzator monoblokowy to ten, w którym w jednej obudowie zamknięto całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej. Takie urządzenia są jednakże stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest rekuperatory Wrocław typu split, w którym sprężarka umieszczona jest na zewnątrz budynku, dzięki czemu te urządzenia są cichsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Zazwyczaj są również bardziej wydajne pod względem mocy chłodniczej. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość postawienia ich w miejsce, jakie wymaga schłodzenia. Trzeba jednakże pamiętać o tym, iż konieczne jest odpowiednie odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najbardziej popularne są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wybierania właściwego klimatyzatora musimy pamiętać o dopasowaniu mocy chłodniczej do wielkości pomieszczenia, jakie będzie chłodzić. W przypadku klimatyzacji domowej raczej nie wykonuje się dokładnych obliczeń ale przyjmuje się, iż moc chłodnicza powinna być równa 0,1 kW na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.


Podobne artykuły: .

klimatyzacja
Author: Klimatop
Source: www.klimatop.pl
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne i przystępne nie tylko dla bogatych ludzi. Oprócz chłodzenia pełnią też inne funkcje, jak na przykład oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upały warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć odrobinę ochłody kiedy na zewnątrz będzie gorąco.

Tags: Wnętrza, temperatura, ciepło, schłodzenie