W jaki sposób i czy w ogóle możliwa jest zmiana dostarczyciela gazu? Jak można to uczynić, jak wyglądają wymogi?

Posted on 06/01/2023 7:28am

Wiele osób nie jest zadowolonych z usług obecnego dostarczyciela gazu i myślą o zmianie. Sprawdzają czy jest to możliwe, i jak to możemy w ogóle zrobić? Całe szczęście istnieje taka możliwość oraz każdy może z takiej opcji skorzystać, warto więc sprawdzić, w jaki sposób przeprowadzić tego typu zmianę. Najpierw powinniśmy zawrzeć umowę z nowym, wybranym przez nas, dostarczycielem, jaki działa na terenie dystrybutora. Potem na pewno trzeba zerwać obecną umowę ze sprzedawcą.

licznik gazu
Author: Peretz Partensky
Source: http://www.flickr.com
Jeśli konsument miał do tej pory umowę kompleksową, zaś z nowym sprzedawcą zawarł jedynie na sprzedaż, to koniecznie trzeba też zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybuowania gazu z dystrybutorem, czyli firmą, jaka dostarcza gaz. Najważniejszym warunkiem rozwiązania tego typu umowy w sytuacji zmiany sprzedawcy jest pływ okresu wypowiedzenia więcej info.

Dochodzisz do wniosku, że dobrze by było pogłębić swą wiedzę na opisywany tutaj temat? Kliknij zatem na ten odnośnik oraz przeczytaj więcej w opracowaniu (https://tlumaczprzysieglypoznan.pl/tlumaczenia-uwierzytelnione/).

Po zawarciu umowy z nowym dostarczycielem trzeba koniecznie zgłosić do Polskiej Spółki Gazowniczej, jaka zarządza sieciami. Do przeprowadzenia każdej z tych czynności konsument tak naprawdę może upoważnić kogoś innego, dajmy na to nowego sprzedawcę.



Dystrybutor jest zmuszona zezwolić nam na zmienienie sprzedawcy, nie później aniżeli w czasie trzech tygodni od daty wpłynięcia powiadomienia o zmianie sprzedawcy, przez odbiorcę albo upoważnionego przez niego sprzedawcę. Co ważne, zmiana dostawcy gazu nie powinna powodować zakłóceń w ciągłości dostaw paliw gazowych. Znaczy to po prostu, że nie powinno być tak, że jak zrezygnujemy z umowy z jedną firmą, to przez miesiąc nikt nam nie będzie dostarczał gazu. Cały natomiast proces w związku z tym tyle trwa, ile wynosi czas wypowiedzenia u wcześniejszego sprzedawcy. Najczęściej jest to jeden miesiąc.

Nowa firma zajmuje się często wszystkimi formalnościami, zaczynając od przekazania wypowiedzenia obecnej umowy, po przygotowanie zawiadomienia dotyczącego zmiany nazwy, aż po dostarczenie go do dotychczasowego operatora. Zawierając umowę z nowym sprzedawcą lub wypowiadając dotychczasową, najlepiej zapoznać się z najważniejszymi pojęciami. Podstawowe to wejście w życie nowej umowy jak również rozwiązanie starej umowy. Zmiana sprzedawcy, czyli nowa umowa bez sprawdzania przez klienta warunków rozwiązania obecnej umowy, będzie się wiązać z nieprzewidzianymi skutkami prawnymi, które wynikają dajmy na to z dublowania się kontraktów. Dzieje się tak, gdy dotychczasowa umowa jeszcze nie wygasła, zaś nowa już weszła w życie.

Tags: umowy, sprzedawcy, wypowiedzenia