W jaki sposób dobierać opony? Na jakie sprawy zwrócić uwagę? Co jest najbardziej istotne w tej kwestii?

Posted on 15/09/2020 2:12pm

Każda z opon zdaje się być taka sama, na pewno tak się to przedstawia na pierwszy rzut oka, jednak w rzeczywistości różnią się typem gumy, bieżnikiem, rozmiarem, jak i przeznaczeniem. To jeden z bardziej ważnych elementów w aucie, który odpowiada za nasze bezpieczeństwo, ale także za radość z jazdy i spalanie. Opony możemy podzielić na trzy rodzaje, istnieją więc opony na okres letni, zimowe i uniwersalne. Nie zapominajmy jednakże o innych, specjalnych rodzajach, przykładowo opony terenowe.
Trzeba zainwestować jednocześnie w letnie, jak również zimowe opony. Wiążę się to z pewnością z większymi kosztami, ale należy mieć na uwadze, iż całoroczna opona nie będzie ani zimowa, czy też letnia, to nie daje bezpieczeństwa i komfortu jazdy o żadnej pór. (Opony rolnicze) Zimówki, jak kormoran opony, są zrobione z miękkiej gumy, co gwarantuje lepszą przyczepność na mokrym śniegu, letnie zaś są bardziej twarde, przez co lepiej trzymają się asfaltowej nawierzchni.
opony
Author: Wolfgang
Source: http://www.flickr.com


Mało tego, zimówki posiadają dodatkowe rowki, które poprawiają przyczepność na zamarzniętych drogach. Prócz rozróżnienia na letnie i zimowe opony mamy też podział pod względem rozmiarów, szerokości oraz wysokości, czyli profilu, w zależności od wielkości i typu auta, dla jakiego są zrobione. (Opony Kormoran) Są również opony z bieżnikiem symetrycznym i asymetrycznym, tak zwane opony kierunkowe, które posiadają bieżnik skierowany w stronę jazdy, jak opony barum. Ale w przypadku tych opon zasada jest niestety prosta - im większy rozmiar, tym wyższa cena. Opony (zobacz opony Fulda) do każdego rodzaju pojazdów
Nim jednakże zdecydujemy się na zakup ogumienia, należy sprawdzać w jakim stanie są obecne. Jak możemy to zrobić? Sposób jest naprawdę prosty, weźmy po prostu monetę i przesuńmy ją wzdłuż wyżłobienia w bieżniku. Jeśli napotkamy tam na delikatne wzniesienie to znaczy, iż opona nie jest aż tak całkiem wytarta. Brak wzniesienia to jednak brak bieżnika. Należy jednakże dobrze sprawdzić jej przydatność, trzeba więc wziąć linijkę oraz zmierzyć nią głębokość wycięcia w bieżniku. Jeżeli wynosi ona około trzy milimetry, to warto już na pewno przygotować się na kupno nowego kompletu.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na opisywany temat, odwiedź fasady kraków nas, a na pewno przeczytasz interesujące fakty.

Są tacy, którzy mówią o wartości 1,6 milimetrów, jako absolutne minimum, trzeba natomiast odradzić doprowadzanie opon do tego stanu ze względu na bezpieczeństwo. Opona tego typu bowiem utraciła swoją początkową przyczepność, co nie powinno mieć miejsca.

Tags: bieżnik, guma, jazda