Użycie farb do celów wychowawczych oraz terapeutycznych

Posted on 12/02/2018 4:21pm

Farby do malowania palcami to farbki wodne o gęstości galaretowatej, nieszkodliwe i proste do spłukania. Farby te nadają się do malowania na lekkim, ale mocnym papierze i na brystolu.Przeznaczenie farb do celów edukacyjnych i terapeutycznych stosowano dawno temu.


innowacyjne farbki na hurtowniazabawek.pl
Author: Latia Boykin
Source: http://www.flickr.com
Metoda prędko osiągnęła ogromną popularność wśród wychowawców, psychologów, lekarzy, którzy dostrzegli jej cenne i trudne do osiągnięcia różnymi sposobami zalety. Ze względu na prostotę użycia i zupełną nieszkodliwość, farby do malowania palcami doskonale nadają się do zapoznania malucha z techniką malowania. Rekomendowane dla pociech w wieku od 3 do 6 lat.

Istotną własnością przeznaczenia farbek jest to, że zapewnia ona maluchowi znaczące potencjały wypowiedzenia się przy najmniejszych wymaganiach dotyczących zdolności i sprawności technicznych. Jest jedną z najpopularniejszych strategii uwalniania swobodnej ekspresyjności twórczej.

Procedura malowania dziesięcioma palcami przy pomocy farby do malowania palcami - strona - może być rozważana jako detal projektu wychowawczego dla maluchów, wstęp do twórczości plastycznej. Nie sposób przedstawić sobie dziecko, które mogłoby odmówić sobie takiej radości jak malowanie palcami. Jest to jeden z detali zupełnej integracji sensualnej u dziecka. Fundamentem działania dziecka jest jego umiejętność doznawania świata za pomocą każdych zmysłów. Malowanie palcami przynosi mu taką szansę, a przy tym jest wielką radością.


farby
Author: Debbie Hallsworth
Source: http://www.flickr.com
Przed rozpoczęciem zabawy z wdrożeniem farby do malowania palcami, wypada w stosowny sposób przygotować powierzchnię pracy dla dziecka. Obszerny arkusz szarego papieru należy rozwinąć na stole zgodnie z myślą dziecka, jednakże tak, by nie przykrywał całego blatu. Ważne, by stół nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie posiadało do niego dostęp z jakiejkolwiek możliwej strony. Równie istotny jest także sposób umieszczenia farb. Wszystkie kolory muszą zostać ułożone w osobnych miseczkach, do jakich pomieści się cała rączka malucha. Używając farby do malowania palcami, kształtujemy dzieci manualnie, ich fantazję, również oswobadzamy ich emocje.

Tags: dziecko, emocje