Toalety publiczne: jak prawidłowo wyposażać tego rodzaju miejsca

Posted on 11/03/2019 7:21am

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzone są z niezbyt przyjemnym zapachem i niezachowaniem higieny. To także toalety szkolne, pracownicze, w galeriach handlowych itp. Muszą być one odpowiednio dopasowane do odmiennego typu odbiorcy i spełniać wszystkie higieniczne normy. Jak i gdzie wyposażyć takie miejsce?

Projekt publicznej toalety
Author: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Source: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Przede wszystkim należy szczegółowo określić dla kogo będzie przeznaczana toaleta, gdyż - co oczywiste - całkowicie odmiennie będzie to wyglądać się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Warto również sprawdzić, które akcesoria są nam niezbędne, a które możemy potraktować jako dodatek. Najbardziej znienawidzonym typem toalet publicznych są te pachnące nieprzyjemnie, w dodatku z zalaną podłogą, w której nie dostaniemy nawet kawałka papierowego ręcznika. W takich momentach nierzadko w ogóle rezygnujemy z korzystania. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby toaleta była dobrze wyposażona, posiadała prawidłową wentylację i przede wszystkim nie była mokra, a jej stan stale kontrolowany.Po pierwsze warto zadbać, żeby miejsce to było odpowiednio oznakowane. Osoba, która chce z niego korzystać nie powinna mieć kłopotów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Poza tym warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie oślepi użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce nie jest czyste. W niektórych wypadkach warto wyposażyć tego typu miejsca w lampy owadobójcze - zobacz więcej (zobacz więcej). Może to być bardzo przydatne, szczególnie, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Istotne są również odpowiednie materiały na podłogach czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko upadku będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna
Author: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Source: http://www.flickr.com
Przykładowo nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrach naprzeciwko wejścia. Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Dobre jest również jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonywać bezdotykowo, np. spłukiwać WC lub myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Kiedy korzystamy z suszarek do rąk, warto zamontować jeszcze dozownik z ręcznikami papierowymi, który może stać się bardzo przydatny podczas awarii.

Kliknij raźno ten odnośnik - odnajdziesz tam tak samo zajmujące treści. To wiarygodny tekst (http://www.pieczatki.pl/stemple), który także jest godny uwagi!

Konieczne są także oczywiście kosze na śmieci, dozowniki na mydło w płynie czy środki dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna zawierać również uchwyty dla osób niepełnosprawnych, umywalki dostosowane do wzrostu dzieci czy stanowisko do przewijania maluchów. Wtedy jesteśmy przygotowani na każdą okoliczność.Warto bardzo dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich korzystają oczekują czystości. Powinniśmy nie zapominać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby czuli się jak najbardziej komfortowo.

Tags: WC, toaleta, pisuary, toalety publiczne