Na czym polega franczyza?

Posted on 01/02/2022 7:47am

Franczyza jest to sposób prowadzenia firmy. Występuje w niej stosunek pomiędzy franczyzobiorcą i franczyzodawcą. Ich współpracę charakteryzuje pisemna umowa.


Franczyza jest to prowadzenie własnej firmy pod szyldem popularnej marki.


Może to być przeróżna działalność, na przykład restauracja, sportowy obiekt czy też choćby wynajem kserokopiarek. To interesująca alternatywa dla osób rozpoczynających aktywność - możliwość pracy pod opieką bardziej obeznanego partnera biznesowego.


wynajem kserokopiarek
Source: pixabay.com


Zarządzanie
Kluczową zaletą dla franczyzobiorcy jest z pewnością poczucie bezpieczeństwa wynikające z nabycia gotowego pomysłu, jaki odniósł sukces rynkowy. Popularna marka ma oddziaływać na nabywców jak przynęta na muchy. Franczyzodawca podzieli się ze swoim biznesowym partnerem nie wyłącznie marką, ale również know-how. Franczyzobiorca liczyć może na fachowe wsparcie. Pomoc przeważnie obejmuje: wsparcie przy określeniu asortymentu, kontrole biznesowe, szkolenia tyczące się rekrutacji pracowników. Plusem jest też brak potrzeby posiadania ogromnego kapitału na zapoczątkowanie działalności.

Sprawdź to, co opublikowano . Dotyczy on tej samej problematyki co ta przedstawiona w tym wpisie, zatem z pewnością bardzo Cię zainteresuje.

Przedsiębiorca nie buduje przedsiębiorstwa od zera. Dostaje gotową markę, szkolenia dla pracowników, pomoc merytoryczną i przywiązanych do marki klientów.


Musimy wziąć jednak pod uwagę, że franczyzobiorca ponieść musi koszty opłaty wstępnej za udzielenie licencji, zaś przez cały okres trwania układu wypłacać na rzecz franczyzodawcy wskazany w umowie odsetek od zarobków.


Debiutującemu przedsiębiorcy - mimo posiadania silnej renomy - czasami może być trudno zarobić na koszt utrzymania lokalu, zaangażowania pracobiorców jak też należności dla franczyzodawcy.

Tags: kurs, konsument, okres