Na co zwracać uwagę kupując auto z drugiej ręki

Posted on 22/09/2020 7:39am

W chwili,gdy decydujemy się na zakup samochodu częstokroć pojawia się wiele dylematów. Gdy kupujemy auto bezpośrednio z salonu, w zasadzie najważniejszy jest wybór marki i konkretnego modelu. To, na co zwracamy uwagę to wielkość, jakość wykończenia, kształt bryły czy kolor pojazdu. Istotną kwestią są również różnego rodzaju gadżety i generalne wyposażenie. Jeżeli natomiast postanawiamy nabyć auto z drugiej ręki, do wymienionych wcześniej spraw dochodzi jeszcze bardzo istotny aspekt, jakim jest ocena stanu technicznego.

spotkanie inżynierów
Author: Office of Naval Research
Source: http://www.flickr.com
Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że kilku- czy kilkunastoletnie auto (profesjonalna regeneracja i naprawa zacisków), które miało już swojego właściciela, lub nawet kilku, będzie już do pewnego stopnia wyeksploatowane . Z uwagi na ten fakt, jeśli chcemy nabyć samochód z drugiej ręki, musimy zwracać uwagę nie tylko na ogólne parametry wybranego przez nas modelu, ale co najważniejsze, na stan techniczny danego egzemplarza. To, co jest bardzo istotne, to przebieg silnika określający, jaki dystans auto już pokonało. Dzięki tej informacji, biorąc pod uwagę średnią żywotność silnika, w zależności od tego czy jest to diesel czy też benzyna, jesteśmy w stanie oszacować jak długo samochód jeszcze pojeździ.

W tym przypadku rzecz jasna warto się również przejechać i posłuchać pracy silnika, oceniając czy wszystko jest ok. Kolejną kwestią techniczną, którą warto sprawdzić to stan zawieszenia oraz hamulców. Reperacja tych stref samochodu zazwyczaj wiąże się z dużymi kosztami, które będziemy zmuszeni ponieść jeśli na przykład kupimy samochód z wadliwym układem wydechowym. Warto dokładnie przyjrzeć się również karoserii, dzięki której można ocenić, czy auto było garażowane, dzięki czemu bardziej zadbane, czy też stało na zewnątrz i pozostawało narażone na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne – na przykład grad. Tym, co jest nieznacznie mniej istotne, aczkolwiek warte sprawdzenia, to elektronika wewnątrz samochodu.Należy mieć świadomość, że na przykład nieotwierająca się jedna szyba z tyłu pojazdu nie będzie jakimś strasznym dramatem, ale niedziałająca klimatyzacja klimatyzacja warszawa lub brak odpowiedniego podświetlenia zegarów już tak. Powinniśmy niestety brać pod uwagę fakt, iż wszelkie naprawy dotyczące elektroniki samochodu są bardzo kosztowne, a im więcej funkcji auto posiada, tym więcej tego typu awarii może wystąpić. Podsumowując, w momencie gdy sami nie mamy pewności, czy wszystko dobrze przetestowaliśmy, zawsze istnieje coś takiego jak profesjonalna diagnostyka techniczna . W zakładzie oferującym tego rodzaju usługi specjalista dokładnie sprawdzi stan auta oraz oceni koszty potencjalnych napraw. Warto skorzystać z takiej usługi, aby upewnić się, że samochód który planujemy kupić jest w dobrym stanie i nie będziemy musieli zbyt wiele inwestować w jego ewentualną renowację.

Tags: Elektronika, usługi, stan techniczny