Mosiądz w odlewnictwie – jakie ma właściwości oraz do produkcji jakich wyrobów możemy go zastosować

Posted on 18/02/2019 7:32am

Mosiądz jest jednym z materiałów używanych w odlewnictwie. Jest stopem miedzy i cynku, lecz ich proporcje są nierówne. Cynku jest mniej, a dokładniej ok. 40 procent. W stopie mogą mieścić się również dodatki innych metali, w tym ołowiu lub aluminium. Temp. topnienia mosiądzu to 1000 st. Celsjusza. Jakie ma przymioty oraz do produkowania jakich wyrobów można go wykorzystać?

Odlewnictwo
Przede wszystkim armaturę, okucia budowlane i elementy machin, np. użytkowanych w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Mosiądz jest odporny na wodę morską, dlatego można z niego produkować śruby okrętowe, nie niepokojąc się, iż ulegną korozji. To nad wyraz znaczące w przemyśle okrętowym, by zastosować wysokiej jakości wyroby - zobacz koniecznie.

Jak myślisz? Czy uda Ci się znaleźć dane na przedstawiany wątek? Zapewne tak - przejdź po tym linku i odszukaj informacje tutaj.Odlewy z mosiądzu (przejdź na stronę są odporniejsze od innych odlewów, w tym np. od odlewów z brązu. Większą twardość gwarantuje im zaliczający się w skład stopu cynk. Mosiądz można także poddawać obrabianiu plastycznemu na zimno, co jest niezwykle duże znaczenie w czasie wytwarzania amunicji. Warto też dodać, iż mosiądz może być zastosowany do robienia elementów ozdobnych, na przykład klamek do drzwi, świeczników lub pucharów i innych produktów, między innymi okuć obrazów, gdyż w łatwy sposób można go uformować. Jakie jeszcze plusy odznaczają prezentowane tworzywo? Może być poddawane nawet większym obciążeniom, niekonieczne są skomplikowane działania konserwacyjne, gdyż mosiądz nie sprawia kłopotów w otrzymaniu, a także nadaje się do recyklingu.

Mosiądz przekazywany jest do zakładów w postaci prętów lub drutów, które później poddaje się procesowi odlewania, na początek jednak robiąc właściwą formę odlewniczą. Na koniec należy dodać, iż odznacza się wiele typów mosiądzu, zależnie od danego składu stopu. Mogą być np. stopy dwuskładnikowe, posiadające ołów lub specjalne, zawierające inne pierwiastki, np. tak jak wspomniano na początku – aluminium.

Jeżeli interesuje cię temat, którym jest odlewnictwo, musisz również zaznajomić się z innymi materiałami, które można zastosować do wykonywania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi przymiotami, dlatego warto jest zebrać szczegóły o każdym z nich, by dobierać odpowiedni materiał do celu, który mamy na względzie.

Tags: aluminium, armatura, metal, produkt, amunicja