Każde z narzędzi w zakładzie pracy powinno być zupełnie sprawne, aby spełniało swoje najważniejsze zadania

Posted on 06/03/2019 7:41am

Wszystkie wózki wykorzystywane w zakładach pracy muszą wypełniać konkretne normy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny szczegółowo określone przepisami bhp. Ta reguła dotyczy tez pojazdów widłowych, czyli znanych wózków, które możemy znaleźć w większości hal produkcyjnych i magazynów.

Wózek widłowy
Author: Commander, U.S. 7th Fleet
Source: http://www.flickr.com
Najistotniejszym warunkiem, który ma szansę decydować o tym, że wózek widłowy - (hyster) zostanie dopuszczony do użycia, jest jego doskonała sprawność. W celu gwarancji sprawności wózka należy przeprowadzać rutynową konserwację i przeglądy techniczne urządzenia.

Inne, również bardzo ciekawe szczegółowe opracowanie (https://www.laccery.com/pl-pl/odbojnice-wozkowe.html) tego zagadnienia znajdziesz w tym miejscu. Zobacz koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!

Trzeba także nie zapominać, że w porozumieniu z działającymi przepisami złe jest wykorzystywanie w zamkniętych pomieszczeniach wózków wydzielających spaliny zasilanych benzyną etylizowaną lub posiadającą pozostałe niedogodne dla zdrowia środki.

Wózki widłowe to pojazdy, które mają szansę stworzyć wiele różnorodnych ryzykownych sytuacji w czasie użycia. Dlatego przestrzeganie dokładnie przepisów które dotyczą bhp jest całkowicie istotne w trakcie pracy z tymi wózkami. Przepisy całkowicie określają, kto może używać w pracy wózek widłowy. Jednym z standardowych wymagań jest ukończenie specjalnego kursu. Kurs na wózki widłowe obejmuje 48 godzin teorii oraz 15 godzin praktyki i musi być przeprowadzony zgodnie z programem przygotowanym przez Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki.


Wózek widłowy
Author: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Source: http://www.flickr.com
Wykorzystywanie wózków widłowych w zakładzie pracy nakłada wyznaczone wymagania na pracodawcę, który powinien ograniczać występowanie zagrożeń i zadbać o właściwy poziom bezpieczeństwa. Do jego zadań należy m. in. prowadzenie właściwych szkoleń, w czasie których operatorzy wózków mogą zapoznać się z instrukcjami obsługi oraz zasadami odpowiedniego użycia wózków, jak również przepisami BHP.

Brak odnoszenia się do podstawowych zasad bhp może prowadzić do bardzo wielu groźnych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Właściwe szkolenia oraz doskonały stan techniczny pojazdów jest warunkiem zachowania właściwego poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób, które znajdują się na terenie przedsiębiorstwa.

Tags: zdrowie, przepisy, benzyna, BHP, magazyn