Jakiego rodzaju umiejętności i doświadczenie dobrze żeby posiadali pracownicy biurowi w małych firmach

Posted on 21/10/2019 12:11pm

W dużej ilości firm, szczególnie tych nieco mniejszych nie ma osoby, która się zajmuje ściśle sprawami księgowymi. Przeważnie w takich przypadkach rozliczeniami podatkowymi zajmuje się specjalistyczne biuro rachunkowe, i dla właściciela takie rozwiązanie jest korzystne. Nie musi on płacić za cały etat dla księgowego, co przeważnie sporo kosztuje, odpada także cała obsługa związana z zatrudnienie czy płacenie składek.


pracownik firmy
Author: Ragnar Jensen
Source: http://www.flickr.com
Od biura rachunkowego otrzymuje się pojedynczą fakturę, a dodatkową zaletą jest to, że najczęściej będzie się chronionym na wypadek jakiś pomyłek w rozliczeniach. Najczęściej po stronie biura rachunkowego będzie także leżało zarządzanie sprawami kadrowymi, więc takie rzeczy jak wysokość składek zus do zapłacenia czy wyznaczenie chorobowego także właściciel firmy powinien otrzymać (wysokość składek ZUS). Rzecz jasna aby się dało to wszystko odpowiednio policzyć, to księgowi będą musieli otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty i informacje. Niezbędne więc będzie dostarczenie zestawienia faktur sprzedaży, a także wykazu wszystkich zakupów i innych kosztów jakie zostały poczynione w liczonym okresie.

Jednak nawet jeśli sprawami księgowości zajmować się będzie biuro, to warto w firmie mieć kogoś, kto będzie nadzorował codzienną pracę biura. A pomimo tego, co się wielu osobom wydaje, takiej pracy nie będzie brakować, wręcz przeciwnie, czasami pojedyncza osoba będzie zarobiona na całego. Do jej obowiązków może na przykład należeć odbieranie połączeń do firmy oraz listów, prowadzenie ewidencji urlopów i pilnowanie pracowniczych badań.


Z tego też powodu musi ona umieć przykładowo sporządzić skierowanie na badania okresowe i potem uzupełnić akta osobowe (prawidłowe skierowanie na badania). Często tego typu pracownicy biurowi powinni też chociaż trochę się orientować w różnego rodzaju rozliczeniach firmowych. Bowiem jeśli będzie trzeba w pewnym momencie rozliczyć wyjazd pracownika czy też ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, to jednak dobrze by było, aby się tym też zajęli (więcej w poradniku przedsiębiorcy). Takich różnych obowiązków jest dużo więcej, tak więc widać że nawet na takim stanowisku konieczna będzie szeroka wiedza.

Tags: biuro, dokumenty, firmy, akta osobowe