Jakie formalności trzeba zrealizować przed pogrzebem? Sprawdź, by pamiętać o istotnych sprawach

Posted on 22/06/2018 4:38am

Dla śmierci nie ma należytej chwili. Nawet, jeżeli zdajemy sobie sprawę, że niebawem nasz ciężko chory dziadek odejdzie bądź ciocia, która od dłuższego czasu nie może pokonać choroby zaczyna się poddawać oraz również czujemy, iż będziemy musieli ją pożegnać, to zawsze jest to ciężkie, przygnębiające przeżycie.

Firma pogrzebowa
Author: Iglesia en Valladolid
Source: http://www.flickr.com
Pomimo łez oraz niewyobrażalnego żalu trzeba wykonać formalności, bez jakich nie mogłoby dojść do uroczystości pogrzebowych. O czym pamiętać, jeżeli nie możemy prosić nikogo o pomoc oraz samodzielnie musimy mierzyć się z zadaniem załatwienia koniecznych spraw?

Najważniejsza jest karta zgonu, która służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu pozwala przygotować pogrzeb lub zorganizować transport zwłok, jeżeli należy przetransportować zmarłego, ponieważ śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto wystawia kartę zgonu?Zajmuje się tym lekarz. Jeśli do śmierci doszło w domu, trzeba wezwać odpowiedniego lekarza bądź telefonować na pogotowie ratunkowe. Lekarz ma obejrzeć ciało, porozmawiać z osobami znajdującymi się w domu oraz zanalizować dokumentację zmarłej osoby biorąc pod uwagę przypadłości, na jakie cierpiała. Gdy nie da się określić przyczyny zgonu w ten sposób, robi adnotację o niemożności jej stwierdzenia. W razie śmierci w szpitalu, taką kartę wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. Posiadając akt zgonu można pójść do zakładu pogrzebowego, by zacząć następne przygotowania do pogrzebu. http://memento-wroc.pl/ http://memento-wroc.pl/kremacja-zwlok.html


Należy wziąć ze sobą dowód osobisty zmarłego, dowód małżonka oraz zaświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty lub emerytury. Karta zgonu uprawnia nas również do odebrania aktu zgonu, tak jak wcześniej wspomniano – z Urzędu Stanu Cywilnego, do którego najlepiej jest się wybrać jak najwcześniej, nie odkładając tego w czasie.

Jeśli jednak mamy taką możliwość, skorzystajmy z pomocy bliskich. Można dopełniać formalności razem z nimi, ale nie powinniśmy pozostawać sami, ponieważ żal i przygnębienie mogą spowodować, że zapomnimy o wielu ważnych sprawach. Warto jest także zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w restauracji, aby nie trapić się później przymusem sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy określić liczbę osób, które będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy zmuszeni się zamartwiać.

Tags: dom, choroba, lekarz, zgon, Stypa