Jak zadbać o wyposażenie laboratorium?

Posted on 12/12/2022 8:17am

Konieczność realizowania precyzyjnych badań, prawie we wszystkich obszarach ludzkiego życia, spowodowała, że wzrosło zapotrzebowanie na wyposażenie laboratoryjne. Rynek ma pod tym względem coraz bogatszą ofertę produktową. Jak w tak obszernym asortymencie wybrać najwygodniejsze propozycje?


Laboratorium
Author: Martin Pettitt
Source: http://www.flickr.com
Placówki badawcze mogą zajmować się różnymi dziedzinami. Wyróżniamy na przykład laboratoria farmaceutyczne i biochemiczne, a każde z nich potrzebuje odmiennego sposobu urządzenia placówki i korzystania z różnej aparatury.

Jedna rzecz nie zmienia się jednak, niezależnie od rodzaju ośrodka badawczego – wnętrza muszą być urządzone funkcjonalnie, a sprzęt laboratoryjny musi być dobrany do charakteru badań w konkretnym laboratorium oraz bezawaryjny. Zanim nabędziemy aparaturę, trzeba zastanowić się, co konkretnie będzie niezbędne, gdyż na rynku – w kategorii jednego sprzętu – dostępne są bardzo zróżnicowane technicznie rozwiązania. Doskonałym przykładem, ukazującym tę sytuację, są przemysłowe ultrazamrażalniki. Te nietypowe zamrażarki, przystosowane do długotrwałego magazynowania próbek biologicznych, mogą mieć ogromnie zróżnicowane parametry techniczne oraz cechy użytkowe. Niektóre z urządzeń tego rodzaju mogą mieć zakres temperatur do -20 do -40 st. Celsjusza, jednak istnieją i takie, które umożliwiają utrzymanie temperatury -86 stopni, wszystko więc zależy od sprecyzowanych potrzeb wybranego laboratorium.

Urządzenie laboratoriów różni się również ze względu na funkcjonalność.

Ten aktualny tekst (https://canexpol.pl/) wydaje się być doprawdy ciekawy! Kliknij w poniższy link i sprawdź to sam. Każdy wpis będzie mile widziany.

Ultrazamrażarki mogą posiadać pojedyncze, albo podwójne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne, mogą mieć różną ilość półek, a same półki mogą być regulowane, a mogą być przytwierdzone na stałe. Takie detale urozmaicają całą ofertę oprzyrządowania laboratorium, nie tylko urządzenia specjalistyczne, ale także meble laboratoryjne, które mogą być wyprodukowane z różnych tworzyw, charakteryzować się różną wytrzymałością i odpornością na działanie substancji chemicznych. Przed rozpoczęciem urządzania laboratorium w niezbędne meble oraz urządzenia, warto dogłębnie przeanalizować potrzeby pracowników, tak, aby praca w ośrodku była bezpieczna i przebiegała sprawnie. Dzięki temu efektywność pracowników zauważalnie wzrośnie, więc wydatki, będące wynikiem wyposażania laboratorium, zwrócą się z dodatkowym zyskiem.

Tags: Wyposażenie, Laboratorium, zamrażarki, chłodnie