Jak rozliczać pit 28? Jakiego rodzaju zasady należy znać? Co jest najważniejsze w czasie rozliczenia takiej deklaracji?

Posted on 06/05/2022 7:36am

Czy wiadomym jest do jakich zadań służy pit 28 i jak go trzeba wypełniać? Wiele osób każdego roku musi go wypełniać, ale nie każdy wie, jak tego dokonać. W naszym poradniku rozwiejemy różne znaki zapytania.


podatek
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Deklarację pit 28 należy wypełnić, jak w roku podatkowym uzyskujemy przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych z dwóch obszarów. Może to być pozarolnicza działalność gospodarcza, z drugiej różne umowy, jak umowa najmu, dzierżawy lub pozostałych umów o dosyć zbliżonym charakterze. Deklaracja więc tego rodzaju może odnosić się do osób, które do dwudziestego stycznia roku podatkowego złożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie tego rodzaju opodatkowania.

Jak zaś zaczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w trakcie roku podatkowego, to takie oświadczenie składa się do dnia, który poprzedza dzień rozpoczęcia takiej działalności, nie może być to jednakże później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli chcesz zdobyć większą ilość informacji na ten temat, to notka spod linku (http://radca-pr.pl/) też takie dane ma, zatem kliknij tutaj, aby je przeczytać.

W sytuacji zdobywania przychodu z wynajmu, jaki jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wybraniu takiej formy opodatkowania przedkłada się nie później niż do 20 dnia miesiąca który następuje po miesiącu, gdy osiągnął dochód z takiego tytułu (rozlicz pit 2016 online). Może być również do końca roku podatkowego, jak pierwszy tego rodzaju przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Takie prawo do ryczałtu obowiązuje na pełny rok podatkowy, lecz w roku kolejnym już to nie jest obowiązujące, jeśli podatnik będzie przekraczał limit przychodu 150.000 euro.


rozliczenie
Author: eFile989
Source: http://www.flickr.com
Podatnik jednakże jest w stanie stracić możliwość ryczałtu przez poszerzenie przedmiotu działalności o czynności, których nie powinno się ryczałtem rozliczać lub w związku ze świadczeniem czynności na rzecz byłego lub aktualnego pracodawcy przez określony czas od momentu rozpoczęcia działalności. Przekroczenie limitu przychodów w czasie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na ogólne zasady. Za określony rok podatkowy, jednocześnie po przekroczeniu limitu musimy złożyć deklarację pit 28. Najbardziej korzystnie zrobić to przez internet, czyli pit 28 - rozliczenie w 2016 roku. Tego rodzaju działania znacznie pomaga w przeprowadzeniu całej procedury. Taka procedura jest więc znacznie bardziej łatwa i szybciej jesteśmy w stanie ją wykonać, nie wychodząc nawet z domu.

Tags: PIT, podatek, ryczałt