Jak pracuje drukarka 3D? Co dobrze jest na jej temat mieć na uwadze?

Posted on 21/06/2018 7:27pm

Coraz częściej słyszy się o zastosowaniu drukarki 3D. Wydaje się, że już wkrótce będzie wykorzystywana powszechnie. Drukarka 3D służy do drukowania przedmiotów, elementów trójwymiarowych, po uprzednim wygenerowaniu modelu komputerowego. Drukarka 3D funkcjonuje inaczej niż klasyczne urządzenie, w którego posiadaniu jest prawie każdy z nas.


3d
Author: mangtronix
Source: http://www.flickr.com
Po pierwsze trzeba nadmienić, że okres drukowania obiektu 3D jest znacznie dłuższy. Przykładowo na sześcienne pudełeczko o objętości dwóch centymetrów sześciennych trzeba zaczekać minimum kilkadziesiąt minut. Musimy także dodać okres potrzebny na przygotowanie modelu. Drukarka (polecane tanie tonery) 3D funkcjonuje opierając się na warstwach. Na każdy powstający przedmiot składają się liczne warstwy. Pomijając maszyny specjalistyczne, które wyróżniają się wysokimi cenami, zwyczajne drukarki 3D raczej nie wydrukują nic, co będzie miało większe wymiary niż 20x20x20 cm. Za taką drukarkę trzeba wyłożyć od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście, im tańszy model, tym jakość wydrukowanych obiektów gorsza. Więcej na temat: .

Osobie, której przypadło w udziale korzystanie drukarki 3D z pewnością przyda się zdolność projektowania określonych modeli. Programy do tego wygenerowane raczej są drogie, jednak można skorzystać z darmowych odpowiedników. Warto mieć na uwadze parę wytycznych dotyczących przechowywania urządzenia. DrukarkaDrukarka (sprawdź automaty do druku na koszulkach) 3D nie zajmuje bardzo sporo miejsca By efektywnie z niej korzystać wystarczy pokój o powierzchni 3 metrów kwadratowych, najlepiej wyposażone w system wentylacyjny. Warto nadmienić, że drukarka 3D to urządzenie praktyczne dla architektów.


Dzięki niej projektant ma możliwość, oprócz wizualizacji na ekranie komputera, przedstawić projekt w postaci przestrzennej. Przy użyciu omawianych maszyn powstają również protezy kończyn, które okazują się tanie w zestawieniu z cenami zwykłych protez. Najbardziej rozpowszechnione metody drukowania 3D to FDM, czyli Fused Deposition Modeling, DLP, czyli Digital Light Processing oraz SLS, czyli Selective Laser Sintering. Jedną z najbardziej rozsławionych polskich drukarek 3D jest urządzenie Zortrax M200.

Tags: drukarki, 3D, FDM