Jak należy utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie istnieją przepisy, w jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?

Posted on 09/10/2019 7:27am

Często różny stary sprzęt, przykładowo agd albo spalone świetlówki wrzucamy do śmietnika, podczas gdy tego typu elektrośmieci trzeba utylizować w odpowiedni sposób. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to niesamowicie ważne, nie tylko z powodu tego, iż można za to dostać kare, ale również dlatego, iż tak chronimy środowisko.

wywóz odpadów
Author: Taber Andrew Bain
Source: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym urządzenia, których działanie jest zależne od dostawy prądu elektrycznego, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzyskiwania jak również recyklingu. Znaczy to tyle, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki lub mikrofalówki, po okresie eksploatowania nie mogą być po prostu wyrzucone do śmieci. Muszą zostać dostarczone do punktu odbioru takich urządzeń, w takim miejscu będą poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania. Są firmy, które w tym pomagają: .

Choć ta ustawa jest obowiązująca w Polsce już od dość dawna, to ciągle wiele ludzi nie ma pojęcia dokładnie, w jaki sposób postępować ze starym sprzętem oświetleniowych, agd czy rtv. Podczas gdy odpowiedzialność spoczywa na producentach, importerach, ale także użytkownikach. W zgodzie z przepisami, producent, dystrybutor, a także importer danej rzeczy jest zmuszony umieścić na opakowaniu znak przekreślonego kontenera na odpady (Utylnia to robi), a jednocześnie dołączyć do opakowania informację dotyczącą skutków, które dla natury i zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji.

Niesamowicie interesuje Cię podnoszona w tym artykule problematyka? Jeśli tak, to dodatkowo wejdź na ten link i zdobądź pomocne informacje (https://ats-sport.pl/).

Jednakże, konsument zyskał także prawo do nieodpłatnego zostawienia w sklepie zużytego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia.Sklepy jednocześnie nie mają już nakazu, by odbierać elektroodpady w większych ilościach, zaś klientom często nie chce się iść do sklepu ze starym sprzętem. Sprzęt elektroniczny ma substancje, które uznane są za szkodliwe. Jednocześnie, nawet 90% tych składników możemy jeszcze raz użyć chociażby do produkowania nowych urządzeń gospodarstwa domowego, do mebli albo części do samochodów. Takim przetwarzaniem bezużytecznych już sprzętów trudnią się specjalne zakłady, w których urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy chcieli porzucić nasz stary, niepotrzebny zużyty sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do utrzymania w czystości swojej bliskiej okolicy, a w większym kontekście także i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy komuś dobry przykład i zmobilizujemy do identycznego działania.

Tags: AGD, sprzęt, RTV, recykling, elektrośmieci