Jak należy utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie istnieją przepisy, w jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem?

Posted on 09/03/2019 8:01am

Często różny stary sprzęt, przykładowo agd albo spalone świetlówki wrzucamy do śmietnika, podczas gdy tego typu elektrośmieci trzeba utylizować w odpowiedni sposób. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to niesamowicie ważne, nie tylko z powodu tego, iż można za to dostać kare, ale również dlatego, iż tak chronimy środowisko.

wywóz odpadów
Author: Taber Andrew Bain
Source: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym urządzenia, których działanie jest zależne od dostawy prądu elektrycznego, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzyskiwania jak również recyklingu. Znaczy to tyle, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki lub mikrofalówki, po okresie eksploatowania nie mogą być po prostu wyrzucone do śmieci. Muszą zostać dostarczone do punktu odbioru takich urządzeń, w takim miejscu będą poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania. Są firmy, które w tym pomagają: .

Choć ta ustawa jest obowiązująca w Polsce już od dość dawna, to ciągle wiele ludzi nie ma pojęcia dokładnie, w jaki sposób postępować ze starym sprzętem oświetleniowych, agd czy rtv. Podczas gdy odpowiedzialność spoczywa na producentach, importerach, ale także użytkownikach. W zgodzie z przepisami, producent, dystrybutor, a także importer danej rzeczy jest zmuszony umieścić na opakowaniu znak przekreślonego kontenera na odpady (Utylnia to robi), a jednocześnie dołączyć do opakowania informację dotyczącą skutków, które dla natury i zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji.

Niesamowicie interesuje Cię podnoszona w tym artykule problematyka? Jeśli tak, to dodatkowo wejdź na ten link i zdobądź pomocne informacje (https://ats-sport.pl/).

Jednakże, konsument zyskał także prawo do nieodpłatnego zostawienia w sklepie zużytego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia.Sklepy jednocześnie nie mają już nakazu, by odbierać elektroodpady w większych ilościach, zaś klientom często nie chce się iść do sklepu ze starym sprzętem.

Czasem trudno jest znaleźć rzeczywiście użyteczne omówienie, zatem jeżeli zaabsorbował Cię niniejszy artykuł, to bez wahania kliknij ten link!

Sprzęt elektroniczny ma substancje, które uznane są za szkodliwe. Jednocześnie, nawet 90% tych składników możemy jeszcze raz użyć chociażby do produkowania nowych urządzeń gospodarstwa domowego, do mebli albo części do samochodów. Takim przetwarzaniem bezużytecznych już sprzętów trudnią się specjalne zakłady, w których urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy chcieli porzucić nasz stary, niepotrzebny zużyty sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do utrzymania w czystości swojej bliskiej okolicy, a w większym kontekście także i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy komuś dobry przykład i zmobilizujemy do identycznego działania.

Tags: AGD, sprzęt, RTV, recykling, elektrośmieci