Jak musi wyglądać gabinet weterynarza? O jakiego typu kwestiach na pewno trzeba pamiętać?

Posted on 16/06/2020 12:26pm

Czy łatwo otworzyć punkt weterynaryjny? Jeśli mamy to w planach powinniśmy poznać tych kilka zasad. Tego typu lokal musi być wyposażony w gabinet przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowany do zakresu oferowanych usług.

Co się rozumie przez tego typu sprzęt? Wszystko co jest potrzebne do leczenia zwierząt, lecz również te profilaktyczne i kontrolne urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W tego typu miejscu muszą być pomieszczenie do trzymania produktów leczniczych i różnych potrzebnych specyfików, pomieszczenie sanitarne (projekty instalacji sanitarnych wrocław) oraz socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz
Author: Lubasja de Rycke
Source: http://www.flickr.com
Z założeniem gabinetu do leczenia zwierząt wiążą się równie inne, prawne zagadnienia. Jeżeli klinika jest zakwalifikowana jako gabinet weterynaryjny powinna spełniać różnorakie wymagania, to znaczy znajdować się w odrębnym budynku albo lokalu lub też stanowić wyodrębnioną część nieruchomości. Pokój do przyjmowania klientów z poczekalnią powinien znajdować się na poziomie parteru, może być również w suterenie, lecz tylko jeśli dostępne jest oświetlenie naturalne dostosowane jasnością do rodzaju świadczonych usług. Inne pomieszczenia u weterynarza mogą mieścić się już na innych kondygnacjach.

Dalsze wytyczne dotyczą tego, że ściany powinny być wykonane z materiałów gładkich, które są łatwe do czyszczenia, lecz również odporne na działania wilgoci i środków dezynfekcyjnych. W pokoju przyjęć lub zapleczu sanitarnym musi znajdować się umywalka z bieżącą ciepłą i zimną wodą, środki do mycia oraz dezynfekcji rąk, a także jednorazowe ręczniki i kosz na zużyte ręczniki. Parapety w takim gabinecie powinny być wykończone czymś trwałym i gładkim, odpornym na działanie wody jak również (www.bmw.serwis.biz.pl) środków dezynfekujących.Ważne jest, iż gdy usługi te będą wykonywane z użyciem narzędzi oraz sprzętu wielokrotnego użytku, to pokój przyjęć powinien posiadać autoklaw lub sterylizator na suche powietrze. Jeżeli na miejscu będę robione zabiegi w znieczuleniu ogólnym, to gabinet taki musi być zaopatrzony w sprzęt do dożylnego dozowania lekarstw. Nie ma sensu także pewnie przypominać, że każda rzecz w gabinecie musi być utrzymana w perfekcyjnej czystości. Odnosi się to do najważniejszych urządzeń, jak również tych mniej ważnych, jak wagi weterynaryjne.

Tags: umywalka, poczekalnia, sterylizator, sterylizacja