Ważne wieści na temat rynku gazu ziemnego na obszarze Polski

Posted on 18/05/2022 7:35am

Rynek gazu ziemnego na obszarze Polski obejmuje dwa kluczowe obszary. Jednym z nich jest dystrybucja gazu, a drugim obrót gazem. Gaz w Polsce przede wszystkim wydobywa się na Podkarpaciu, oraz także w województwie Lubuskim oraz województwie Wielkopolskim. W celu wydobycia gazu użytkuje się na ogół tradycyjne metody, jednak istnieją także rozmaite niekonwencjonalne sposoby wydobycia gazu.

Najogromniejsza spółka obrotu gazem to PGNiG S.A, chociaż naturalnie zdołamy także przytoczyć inne, niższe spółki obrotu gazem, ponieważ niemało podmiotów, choćby firma Handen, ma koncesję na tego typu działalność. Gaz wyprzedawany jest też do Polski poprzez rozliczne spółki zagraniczne. Zarówno sprzedaż jak też zakup gazu odbywa się na giełdzie towarowej, która jest kierowana przez TGE S.A. Uczestnicy giełdowego rynku gazu to przede wszystkim firmy, które zajmują się obrotem paliwami gazowymi, oraz także odbiorcy, jacy posiadają niezmiernie wysokie zapotrzebowanie na gaz ziemny. Polska gaz to kraj, w jakim rozrost giełdowego rynku gazu rozwija się bardzo aktywnie i dynamicznie, podobnie jak samo wydobycie gazu.

palnik gazowy
Source: http://www.sxc.hu
Sprzedaż gazu na TGE S.A, inaczej Towarowej Giełdzie Energii spowodował liberalizację gazu ziemnego. Równie szeroką i także niezwykle ważną zmianą na rynku gazowym na terenie Polski było wprowadzenie obliga giełdowego, poprzez co PGNiG pozostało podzielone na dwie różne spółki (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-o-dzielo-z-przeniesieniem-praw-autorskich). Dzięki temu płynność na giełdzie gazowej niemało wzrosła, mało tego wszystkie spółki obrotu gazem, jak np. prezentowana tutaj, mają porównywalne warunki jeżeli chodzi o koszta kupienia gazu ziemnego.W dzisiejszych czasach na terenie Polski istnieje siedem składów gazu, jakie mieszczą się pod ziemią. Każde owe magazyny przynależą do spółki PGNiG. Początkowe próby składowania gazu na obszarze Polski rozpoczęły się niemało lat temu, dosłownie w 1954 roku. Pierwszym magazynem gazu w Europie był wtedy skład w okolicach Jasła.

Tags: gaz, sprzedaż, magazyn, gaz ziemny, koncesja