Dlaczego zwracanie uwagi na regulaminy jest tak istotne? Jak to wygląda w sieci?

Posted on 03/10/2019 8:12am

Coraz częściej robimy zakupy online, tak więc musimy wiedzieć jakiego typu przysługują nam prawa z tym związane. Podobno jest to wszystko proste, ale nikt nie czyta regulaminów. A to błąd, gdyż ich nieznajomość będzie związana z przyszłymi problemami. A nikt przecież by tego nie chciał.
kobieta w bibliotece
Source: flickr.com
Regulamin sklepu internetowego to pewna ramowa umowa z użytkownikiem. Definiuje określone przez jedną ze stron ogólne zasady funkcjonowania portalu, a także wzajemne prawa i obowiązki stron. To rzeczywiście umowa, która dla swojej ważności nie potrzebuje wykonania negocjacji z użytkownikiem. Tak więc, najważniejszy w tego rodzaju regulaminie jest odgórny charakter, znaczy to, iż użytkownik portalu albo zatwierdza narzucone mu warunki, albo wręcz przeciwnie. Zobacz artykuł:zobacz tutaj.
Regulamin definiuje prawa i obowiązki stron zawartej na tej podstawie umowy. Twórca regulaminu musi mieć na uwadze, żeby zamieścić tam nie tylko tego typu postanowienia, które definiują jego interesy, lecz również takie, które wymaga się ze względu na przedmiot, jaki jest nim objęty. Standardowo najbardziej ważne jest, ażeby postanowienia regulaminów portali odpowiadały przede wszystkim prawu oraz dobrym obyczajom, nie powinny być też oczywiście sprzeczne z interesami konsumenta.
Dzisiaj coraz bardziej powszechne staje się więc prawo it, co oznacza, że jest skoncentrowane na działalności online - kliknij w link. Dzięki tego rodzaju działaniom jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko niekorzystnych działań, na jakie mogą być podatni użytkownicy internetu. Także twórcy stron www zwracają na to coraz większą uwagę, dzięki czemu w sieci spotkać można coraz lepsze regulaminy, odpowiednie dla użytkowników.

Tags: sklep, zakup, standard, kształt