Czy na niektórych kwestiach da się zaoszczędzić kiedy mowa o prowadzeniu firmy? W jakim miejscu takich oszczędności szukać?

Posted on 29/08/2018 12:35pm

Każda z firm czy to bardzo młoda, czy też taka, która na rynku działa już niesamowicie długo stara się, aby zniżyć wydatki wiążące się z obsługą standardowych czynności. Chodzi o to aby w taki sposób zoptymalizować koszty, by nie było trzeba zatrudniać dużej ilości pracowników. Gdzie możemy poszukiwać oszczędności? Jakim procesom jak i czynnościom należy się przyjrzeć?


faktury papierowe
Author: Savoir-faire Linux
Source: http://www.flickr.com
Dobrze jest spojrzeć na to jak wygląda obieg faktur w naszej firmie. Z reguły bowiem czynności, z jakimi obsługa faktur jest związana można zautomatyzować. Nie każdy wie, że są na rynku bardzo pomocne programy do tego typu zadań- sprawdź więcej. Warto wiedzieć, iż tego rodzaju automatyzacja to oszczędność czasu jak również oszczędzenie pieniędzy, a oprócz tego poprawienie sprawności, z którą wykonuje się takie zadania. Całość procesu rozpoczyna się od zeskanowania faktury. Używany jest do tych czynności najczęściej system OCR. W tym momencie faktury trafiają do systemu i są rejestrowane. Prostsze jest rozpoznanie faktur i przydzielenie ich do konkretnego działu w firmie i konkretnej osoby, która następnie zajmuje się przydzielonymi zadaniami. Bardzo wygodne jest to, że do wglądu jest elektroniczna wersja faktur w systemie, w ten sposób można mieć do niej wgląd bez potrzeby posiadania jej tradycyjnej wersji. Na wszystkich etapach faktura może zostać zaakceptowana albo też odrzucona. Natomiast kiedy przejdzie ona już wszystkie poziomy decyzyjności trafia do działu księgowości, jaki tą fakturę księguje. Jak widać jest to spore ułatwienie szczególnie dla firm, które obsługują dużą ilość klientów i mają parę działów albo poziomów decyzyjnych.


e-faktura
Author: lab604
Source: http://www.flickr.com
Odnośnie księgowości tutaj również jesteśmy w stanie poszukać oszczędności. Może się bowiem okazać, że tańszą opcją będzie zlecenie takiego zadania firmie zewnętrznej, aniżeli gdybyśmy mieli zatrudnić dodatkową osobę na takie stanowisko. Warto sprawdzić jak przedstawiają się oferty biur rachunkowych dla przedsiębiorstw. Właśnie tego typu outsorcing, czyli oddelegowanie części zadań firmom zewnętrznym może być też pomysłem na zmniejszenie innych kosztów. To nie tylko księgowość, ale na przykład usługi call center albo też wiele innych. Warto przyjrzeć się zadaniom firmy i pomyśleć czy nie będzie taniej gdy wynajmiemy specjalistów z zewnątrz miast samemu, we własnym zakresie szukać pracowników. Często firmy takie oferują usługi kompleksowe, co w dodatkowy sposób oszczędza nasz czas, który można spożytkować na inne, bardziej istotne działania związane z firmą, dajmy na to na marketing. Warto więc zastanowić się dobrze nad tą kwestią.

Tags: oszczędności, firma, procesy