Co zrobić w razie kłopotów za granicą? Z czym trzeba się liczyć? Czytaj na ten temat więcej

Posted on 27/10/2020 8:15am

Przebywając za granicą na przykład na wakacjach czasami zdarzają się sytuacje, jakich niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie zakładamy oczywiście przed wyjazdem, iż spotka nas coś niedobrego. Natomiast i tak często kupujemy ubezpieczenie zdrowotne w razie choroby albo jakiegoś wypadku, gdzie potrzebna będzie nam pomoc medyczna. Co z innymi możliwościami? W jaki sposób zachować się w razie zagrożeń?


Pewnie prawie nikt nie myśli o tym, że za granicą może zostać aresztowany lub zatrzymany w związku z jakimś wydarzeniem przez policję. W takim wypadku trzeba skontaktować się z konsulem naszego państwa. Jego interwencja powinna spowodować, że będziemy potraktowani tak sami jak obywatele kraju, w którym obecnie jesteśmy. Konsul też powiadomi naszą rodzinę o zatrzymaniu. Powinien też być w stanie dostać od miejscowych władz informacje odnośnie powodów naszego zatrzymania jak również ewentualnej karze, która grozi za taki czyn. Powinien również zdobyć informacje na temat czasu trwania całej procedury jak i o zasadach zwolnienia. Przyda się też lista adwokatów. Gdy na przykład jesteśmy na terenie Niemiec to powinniśmy otrzymać od konsula listę odnośnie tego, jacy adwokaci Niemcy będą nam mogli tu pomóc.
Dokumenty
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu


W ogóle na wypadek większości nieprzyjemnych sytuacji, jakie mogą spotkać nas poza granicami naszego kraju konsul naszego państwa będzie właściwą osobą, do jakiej można się zwrócić. Tak dzieje się właśnie gdy zgubimy, lub też ukradną nam paszport.

Gdy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto podobne nasze portale, które omawiają to zagadnienie - na pewno też Cię zaabsorbują.

Wtedy służby dyplomatyczne szybko potwierdzą naszą tożsamość i dadzą nam nowy dokument.


Na wypadek kradzieży czy napadu najpierw informujemy tutejszą policję jak i pogotowie, oczywiście jeżeli odnieśliśmy jakieś obrażenia. Musimy koniecznie spisać sobie numery alarmowe, jakie obowiązują w tym kraju. Następnie należy skontaktować się z polską placówką dyplomatyczną. Konsul, albo ambasador pomogą nam się skontaktować z bliskimi, którzy będą nam mogli przesłać potrzebne środki finansowe z Polski . Gdy nie będzie możliwości zdobycia takich pieniędzy, konsul może przekazać nam pewne środki, które pozwolą nam wrócić do kraju.

By dostać dodatkowe wiadomości w tej kwestii przenieś się do kolejnej strony. Tam na pewno zaintryguje Cię istotna treść.

W takiej sytuacji trzeba zobowiązać się, iż zwrócimy tą pożyczkę kiedy powrócimy do swojego domu. Jednak takie wypłaty środków przez ambasady mają miejsce tylko w wyjątkowych okolicznościach. Najczęściej jest możliwość zdobycia środków z Polski za pośrednictwem banku. Ewentualne pożyczki od konsulatów mają miejsce gdy w danym kraju występuje problem z dostępem do placówek banku.

Tags: policja, bank, Ambasada