Bezpieczne podłączanie butli z gazem – zorientuj się, jak wykonać to samemu

Posted on 09/08/2018 7:17am

Butle z gazem to najczęściej stosowane źródło energii do zasilania kuchenek w naszych domach. Większość z nas stosuje gaz, ponieważ jest o wiele mniej kosztowny aniżeli prąd. Jeśli dostrzegłeś, że płomień w kuchence tli się coraz słabiej, powinieneś zatelefonować do dostawcy gazu albo samodzielnie podjechać na stację oraz wziąć butlę. Wybierając drugie rozwiązanie powinieneś wiedzieć, jak przyłączyć butlę, aby wykonać to bezpiecznie oraz nie doprowadzić do wypadku.


zbiorniki na gaz
Author: 世書 名付
Source: http://www.flickr.com
Na początek należy pozbyć się plomby foliowej, aby móc rozpocząć jakiekolwiek działania. Weryfikujemy dokładnie czy zawór jest zamknięty, a później odkręcamy zaślepkę. Po jej zdjęciu musimy zobaczyć wylot zaworu i gumową uszczelkę. Jeżeli jej stan i wygląd nie wzbudza żadnych niepewności, przykręcamy nakrętkę reduktora. Gdy jest inaczej, musimy podjąć kontakt z dostawcą, albowiem wymagana będzie wymiana butli. Uszczelka nie powinna być naruszona, gdyż w takim wypadku używanie z butli nie będzie bezpieczne. Gdy przykręciliśmy nakrętkę, musimy sprawdzić szczelność połączenia, najlepiej wykorzystując do tego wodę z mydłem bądź jeśli akurat się w niego wyekwipowaliśmy – specjalny tester w formie pianki. Jeśli po jego zastosowaniu dostrzegliśmy w miejscu łączenia jakieś pęcherzyki, będziemy zmuszeni jeszcze raz odkręcić oraz przykręcić zawór (źródło artykułu). W wypadku dalszego ulatniania się gazu należy otworzyć okna i pod żadnym pozorem nie można załączać w pomieszczeniu żadnych urządzeń elektrycznych - uczciwi dostawcy gazu. Należy mocno zakręcić zawór ( normbud.pl/kategorie/uslugi-serwis/projektowanie/ ) i wynieść butlę, a później dokładnie wywietrzyć całe mieszkanie. Obligatoryjnie też trzeba skontaktować się z dostawcą, jaki odbierze uszkodzoną butlę. Do niedozwolonych czynności w kontakcie z butlą gazową należy sprawdzanie szczelności z użyciem zapałek. Dużo osób tak robi, jednak nie jest to bezpieczne i w końcu może się nie skończyć dla nas dobrze.


Rury gazowe
Author: Bill Smith
Source: http://www.flickr.com
Gdy jesteśmy pewni, iż wszystko jest jak należy, można pomału odkręcić zawór i skorzystać z butli tak jak zwykle. Jeżeli będziesz trzymać się powyższych wskazówek, na pewno bez problemu samodzielnie przyłączysz butlę. W razie jakichkolwiek obaw za każdym razem można zadzwonić do dostawcy gazu oraz prosić o kompletną usługę, razem z podłączeniem.

Tags: kuchenka, zawór, Dostawca, butla