Anatomia owada - co trzeba o tym się dowiedzieć

Posted on 27/05/2022 1:12pm

Wołek . Chrząszcz o długości 2,0-5,0 mm barwy czarnej z lekkim połyskiem. Ciało smukłe, głowa zakończona ryjkiem. Czułki są kolankowato zgięte, ostatni człon jest najogromniejszy, pokryty na szczycie drobniusieńkimi włoskami czuciowym. Przedplecze jest przedłużone, pokryte drobnymi dołkami o obrysie elipsy, w każdym dołku umieszczona jest szczecinka. Rozwój chrząszcza. Jajko jest białe, połyskujące owalnego kształtu, ścięte na jednym końcu. Rozmiar jajeczka waha się od 0,6 do 0,8 mm. Larwa dorasta do 2,5 milimetrów długości, jest łukowato zgięta.

silos
Author: ja.corby
Source: http://www.flickr.com
Ciało koloru białego wyłącznie szczęki są brązowe. Brak czytelnej segmentacji ciała. Poczwarka typu wolnego, zawsze leży w środku ziarna. Dostrzegalny jest ryjek, odnóża jak też małe zawiązki skrzydeł . Po wyjściu z poczwarki owady przebywają wewnątrz ziarna, po paru dobach przystępują do składania jaj. Długość życia chrząszczy przede wszystkim zależy od wilgoci względnej powietrza, zaś w mniejszym stopniu od temperatury otoczenia. Przed złożeniem jaja samica wygryza otwór w ziarnie, wpuszcza do niego jajeczko i zasklepia otwór przeźroczystą substancją, jaka szybko utwardza się.



Substancja ta ochrania jajo przed czynnikami mechanicznymi. Do jednego ziarna składane jest jedno jajo. W ciągu jednego dnia samica złożyć może 1-9 jaj, w sumie mniej więcej 150, jakie umieszczone są w części grzbietowej ziarna. W ziarenkach kukurydzy może rozwinąć się kilka szkodników. W produktach drobno mielonych rozwój larw jest niemożliwy. Pełny rozwój jednej generacji trwa 26,5 dnia w warunkach optymalnych. Szkodniki odporne są na działanie małej a także wysokiej temperatury. Owady mogą żyć długo w temperaturze 6-10ºC, jednakże w takich warunkach samice nie składają jaj.

Najbardziej odpowiednim pokarmem dla larw jest jęczmień łuskany, kukurydza, gryka jak też żołędzie. Szkodniki żerować mogą oraz przeżywać długi okres czasu w rozdrobnionych produktach zbożowych. W takich warunkach jednak larwy nie rozwijają się. Chrząszcze unikają światła, składają jajeczka w głębokich warstwach ziarna. Jedną z metod walki z tymi szkodnikami jest ochrona zboża stosownym środkiem lub - w razie infestacji insekta - fumigacja zboża .www.ratmar.com/nasza-oferta/gazowanie-fumigacja-zbozadyż przenoszą one rozmaite groźne choroby (przykładowo zimnicę) - zajmuje się tym RATMAR.
zajmuje się tym RATMAR

Tags: owad, szkodnik, substancja, Chrząszcz, Larwa