1% dla opp - prosty krok do pomocy

Posted on 04/08/2019 7:12am

Od 1 stycznia 2004 r. postaci płacące podatek dochodowy od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć go o liczbę podarowaną dla instytucji pożytku społecznego, niemniej nie więcej niż do wielkości 1% . Jest to wyjątkowo przeciętny krok do pomocy organizacjom. Kto powinien tego dokonywać i w jaki sposób?


obliczenia finansowe
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Od 2007 r. przedstawiono dwie przemiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, iż poszerzono grupę podatników, jacy mogą przekazywać 1% dla opp. Kolejna znamionowała, że podatnik nie musi samodzielnie realizować wpłaty na rachunek wyłowionej opp. W składanym zeznaniu wpisuje organizację, jaką chciałby wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku powierza przełożony urzędu podatkowego.

Jeśli po przeczytaniu obecnego tu wpisu nadal masz dodatkowe zagwozdki, to zobacz oprócz tego to ważne omówienie (http://www.kancelarie-knuter.pl/) - są w tamtym miejscu zbliżone informacje.

Więcej informacji: .

Na dodatek 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego może przekazać podatnik: opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych objęty liniową stawką podatku, uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Całkowity zabieg nie jest męczący, po pierwsze należy wyłowić organizację pożytku publicznego, na rzecz której zamierzamy podarować 1% podatku. Zobacz: Pitax odpowiada.

Musi ona mieć status opp i także nie prowadzić aktywności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu dóbr takich jak sprzęty elektroniczne, artykuły procentowe, tytoniowe, paliwa. Następnie należy zapełnić daną rubrykę w jednorocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT - 38. Piszemy nazwę organizacji pożytku powszechnego, jej numer KRS i kwotę, którą zamierzamy przekazać na jej poczet.

Jeżeli uważasz, że tutaj są ciekawe informacje, to zobacz również inne szczegółowe opracowanie (http://kancelaria-cpr.pl/) tej tematyki. Tam także znajdziesz interesujące zagadnienia.

Ilość nie może wychodzić poza ramy 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego.

Posiłkowo podatnik może także zamieścić nadzwyczajne wiadomości, dotyczące jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. namacalny cel). Urząd Skarbowy podaruje następnie całkowitą sumę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej konto.

kalkulator i monety
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Według informacji Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok obowiązujący podarowało plus minus 6 milionów podatników. Wniosek jest z tego jeden - wiele osób w polskim kraju chce pomagać. Nie jest to ciężkie, wystarczy wyłonić odpowiednią organizację i wypełnić PIT. Da się w ten sposób wesprzeć pieniężnie organizacje pomagające innym.
Więcej: Podatek leśny

Tags: PIT, podatek, status